5  kroků k výběru kvalitních Nordic Walking holí

02.05.2017

Než se pustíme do konkrétního popisu Nordic Walking holí, zmíníme nejčastější omyl a tím je...

záměna trekking holí a Nordic Walking holí

Nordic Walking hole

-nás srovnají

- pohánějí vpřed (díky odrazu za tělem)

- jsou lehké, příjemné na opakovaný úchop, speciální rukavička

- jsou konstruovány pro dynamickou chůzi


                  Trekkingové hole 

- slouží jako opora nejen při vysokohorské turistice 

- tělo nemá důvod se srovnat (hole se zapichují většinou před tělem)

- hole jsou těžké a tvrdé oproti NW holím (často jsou vyrobeny z Al)
- velké madlo z PVC či korku, nevhodný hrot, klasické poutko (smyčka)

1. Typ hole

Kvalita Nordic Walking holí rozličných značek se velmi liší. Především materiály těla hole, ale i detaily (viz níže), které oceníte při Vašich delších, či pravidelných výšlapech.

Carbon - kvalitní Nordic Walking hole jsou vyrobeny ze směsí sklolaminátu a carbonu. Čím větší procento carbonu hole obsahují, tím jsou lehčí a pevnější. Jste-li vyšší postavy  nebo chcete-li s holemi běhat, příp. chodit častěji a dynamicky, je pro Vás vhodnou volbou hole minimálně s 45% Carbonu a více.

Sklolaminát - je materiál, který je možné použit na nižší hole (doporučujeme cca do výšky max 115cm) a pro klienty, kteří se nechystají s holemi běhat a budou chodit spíš příležitostně než pravidelně. Hole jsou také velmi lehké, při vyšších výškách poměrně značně pruží, což nejen že může být pro Vaše tělo nepříjemné, ale zároveň zbytečně ztrácíte svoji energii.

Hliník - na Nordic Walking hole nedoporučujeme. Hole jsou tvrdé (mohou škodit Vašim kloubům a chůze s nimi Vás bavit nebude) a těžké oproti sklolaminátu s carbonem.

Na nabídku holí přímo pro Vás se můžete podívat ZDE. Doporučujem si hole nejdříve vyzkoušet, osahat, ať samy pocítíte rozdíl. Neváhejte nás kontaktovat, máte-li dotazy.

2. Výška hole

Základní pravidlo zní, že úhel v lokti by měl být o malilinko větší než pravý. Zkoušíme vždy při správném postavení těla, v botách, ve kterých budeme chodit, s gumovým krytem hole (tzv. botičkou).

Můžeme použít koeficient výška postavy (v cm) x 0,68 a vyjde nám přibližná výška hole.

Není však nad zkušené oko instruktora, který postoudí délku Vašich horních i dolních končetin, Vaši kondici a účel pořízení NW holí.

Při zvolení vyšších či nižších holí si můžete přivodit zdravotní problémy a užitek z Nordic Walking bude mizivý.  

3. Madlo 

Madlo je důležitou součástí samotné hole, neboť při správné technice neustále dochází k vypouštění a opětovnému chytání (pozor - ne křečovitě) madla. Je důležité, aby bylo příjemné do ruky, ze savého materiálu ( nejlépe korek, pozor na pryž, či PVC) a úzké (na rozdíl od holí masivních turistických).

4. Poutko (rukavička)

Poutko tzv. rukavička je základ. Vždy by měla pevně držet na ruce tzn. správně utažená a dobře zvolená velikost S, M, L příp. XL, či XS. Pozor na rádoby rukavičky, které nejdou utáhnout a ruka v nich v podstatě visí. Je možné zvolit vycvákávací rukavičku, vždy si ji před koupí vyzkoušejte z důvodu správné velikosti. Ne vždy je velikost regulovatelná a je třeba se vejít do klasických velikostí S, M, L příp. XL (počítejte však na zimu se slabšími rukavicemi).

5. Hrot hole

Kvalitní hroty se vyrábí z tvrzené oceli a jsou téměř nezničitelné. Neobrousíte je ani po několika letech. Tvar hrotu na obrázku se nám osvědčil u holí START nejvíce proto, že při zápichu a následném odpichu a vytažení hole ze země ven, hrot velmi dobře "reaguje" s povrchem a jde lehce ven. Klasické trekking hroty se často nezabodnou a znemožní odraz z hole.

Platí, že na asfaltu nasazujeme gumové kryty tzv. botičky kdežto v lese, na polích, loukách, šotolinách se "vyzouváme" a jdeme pouze s hroty. 

Ochrana osobních údajů