Nordic Walking

Nordic Walking - je dynamická chůze se speciálními sportovními holemi. Ano, i tak můžeme o Nordic Walking hovořit.

ALE - pro nás je tato aktivita především zábavou, výzvou, pohybem, který je (při správné technice) zdravý pro naše fyzické tělo, ale neméně prospěšný i duši tzn.cítíme se u toho dobře, vypadáme u toho dobře :o)

ANO, provádíme-li správnou techniku Nordic Walking, zapojíme až 90% svalů v těle (pokud se u toho budeme smát, tak až 100%).  Nordic Walking je pro každého - nehledě na věk, kondici, předchozí zkušenosti se sportem, postavení v práci, či stav :o). S holemi jde zajistit náročný trénink, ale i lehká kondiční chůze pro radost. Záleži na Vás, co chcete.

Správná technika Nordic Walking má svá pravidla. 
 • jde především o správné postavení těla, to bývá první, čím začínáme na našich kurzech, či akcích
 • délka kroku (a jeho nastavení tak, abychom nepřetěžovali, co nemáme)
 • používání Nordic Walking holí, jejich výška, tzv.zóna zápichu, odraz za tělem, nastavení "rukavičky", nasazení gumových krytek tzv.botiček a technika chůze po asfaltu, po nezpěvněných cestách aj.
 • dbáme na kvalitní protažení (stretching) s holemi i bez nich. Stretching je vždy součástí každé naší akce jak před, tak především po výšlapu, výletu nebo kurzu.

I kdybychom tu vypsali vše, co souvisí se správnou technikou (i kvalitních videí najdete na internetu spoustu), nic nenahradí oko zkušeného instruktora. Zpětná vazba je nesmírně důležitá, instruktor uvidí to, o čem třeba Vy nemáte ani tušení. Proto neváhejte a vyberte některou z akcí, kde se s námi potkáte. Poradíme, pomůžeme, doporučíme.

Hole na Nordic Walking

 • stále častá záměna s turistickými holemi

 • správná výška holí (orientačním koeficientem 0,68 x Vaše výška se můžeme řídit, ale není nad posouzení délky Vašich rukou a nohou pro určení holí přesně pro Vás)
 • dbejte na kvalitní materiál - čím častěji chcete chodit, čím více to myslíte s Nordic Walking vážně, vřele doporučujeme hole s přídavkem carbonu, jsou pevnější a tolik nevibrují jako hole sklolaminátové (hliník je tvrdý, pro pravidelné chození nedoporučujeme)
 • skládací či pevné? My jsme pro pevnou délku holí. Právě kvůli jejich konstrukci (pevnosti), funkčnosti, jednoduchosti, nižší váze, třeba i nižší ceně, kvalitě (menší poruchovost).
 • detaily - praxe nám ukázala, že detaily hrají obrovskou roli. Hrot hole, madlo, rukavička, materiál těla hole atd. A není to o ceně.

O holích bychom toho mohli napsat spoustu. Koho zajímá více, napište nám. Co víme, rádi odpovíme:o)

Pokud stále nevíte, přemýšlíte, váháte, není Vám jasné, proč hole na Nordic Walking začlenit do Vaší chůze či tréninku, zde je pár důvodů, proč začít.

Zdravotní přínosy Nordic Walking

 • při Nordic Walking zapojíme i horní polovinu těla (díky odrazu z hole zapojíme horní končetiny) a při správném pohybu se aktivují břišní svaly a následně i hluboký stabilizační systém (HSS). Zvětšuje se také pohyblivost páteře, protahují se zkrácené svaly a posilují oslabené a to vede ke zlepšení držení těla.
 • hole nás narovnávají resp.není to jen díky holím, ale především my sami se vědomě srovnáváme, správný postoj si "zautomatizujeme", a pak nejen že lépe vypadáme, ale i cítíme se, uvnitř i ven, fajn
 • trénujeme srdce i plíce - při Nordic Walking se zvyšuje tepová frekvence oproti běžené chůzi tzn. zvyšujeme si kondici
 • při pravidelné chůzi ve správné tepové frekvenci ( ještě detail: s vhodně zvolenou stravou a kvalitním spánkem, eliminací stresu) dosahujeme parádních výsledků:o)
 • úžasný vnitřní pocit, že děláme něco, co nedělá každý :o)

Zdravotních přínosů Nordic Walking je celá řada. Není to však o čtení "odrážek", chce to vyzkoušet!

Ochrana osobních údajů